Достапни линкови

logo-print

Во Албанија водство на левицата на локалните избори


Еди Рама

Еди Рама

Првичните резултати од локалните избори во Албанија покажуваат дека левицата освоила повеќе општини. Централната изборна комисија соопшти дека по преборените гласови во 35 локални единици левата коалиција преводена од социјалистите на Еди Рама, победила во 25 општини додека во десет десницата предводена од демократите на Љуљзим Баша. Во трката за прв човек на албанската метропола, во која учествуваа шест кандидати во голема предност е социјалист Ерион Велиај.

XS
SM
MD
LG