Достапни линкови

logo-print

Советот за општи работи на ЕУ за заклучоците за Македонија


Советот за општи работи на Европската унија се очекува денеска да ги усвои нацрт заклучоците прифатени на вчерашната седница на министрите за надворешни работи на Унијата. „Ги охрабривме сите страни во Скопје да го имплементираат политичкиот договор што е постигнат на 2 јуни. Посебно да се работи на имплементација на реформите, предвремените избори и транзицијата за да се врати довербата во институциите од сите луѓе во земјата“, изјави шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини по вчерашната седница. Советот ја повторува својата загриженост за ситуацијата во земјата, особено за тековната политичка криза. Советот позитивно ги регистрира последните напорите на партиските лидери да бараат и постигнат решенија и во овој контекст го поздрави олеснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан, како и на членовите на Европскиот парламент. Овие заклучоците треба да бидат усвоени на самитот на Европскиот совет што почнува в четврток.

XS
SM
MD
LG