Достапни линкови

logo-print

Еврозоната не постигна договор за Грција


Министрите за финансии на земјите членки на еврозоната ги прекинаа разговорите во Брисел без договор за финансиска помош на Грција. Шефот на еврозоната, Јерен Дијселблем, рече дека преговарачите ќе ги искористат предлозите кои викендов ги даде грчкиот премиер Алексис Ципрас, како основа за понатамошни разговори.

„Тоа е можност да се добие договор оваа недела“, рече Дијселблем.


Лидерите на еврозоната подоцна ќе одржат итен самит за Грција.

Атина има рок до крајот на јуни да постигне договор со меѓународните кредитори за да може да плати дел од кредитот што го должи на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

XS
SM
MD
LG