Достапни линкови

logo-print

Марадона ќе се кандидира за претседател на ФИФА


Поранешниот најдобар фудбалер на светот и легенда на аргентинскиот фудбал Армандо Диего Марадона денеска изјави дека ќе се кандидира за претседателското место на ФИФА.

Одлуката да учествува во трката за прв човек на Меѓународната фудбалска федерација Марадона му ја соопштил на уругвајскиот новинар и писател Уго Моралес.

„Тој ми кажа дека ќе влезе во трката за прв човек на ФИФА и ме овласти да ја информирам јавноста“, напиша Моралес на Твитер.

Марадона долго време го критикуваше досегашното раководство на ФИФА на чело со Сеп Блатер кој си поднесе оставка по корупцискиот скандал.

XS
SM
MD
LG