Достапни линкови

logo-print

ЕУ стартува мисија против шверцери со луѓе


Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска го одобрија почетокот на првата фаза од воена операција против шверцери на луѓе во Средоземното Море. Властите соопштија дека за една недела треба да почнe мисијата, односно стартуваат бродови и авиони кои треба да спроведат собирање на разузнавачки мисии.

Шефицата за надворешни работи на ЕУ Федерика Могерини рече дека земјите членки се договориле да одговори на кризата.

По првата фаза ќе следи активна интервенција за оневозможување на трговците со луѓе и нивно апсење, а третата фаза ќе се прошири и на поморската територија на Либија, а можеби и во внатрешноста на самата земја.

Во меѓувреме, грчката крајбрежна стража соопшти дека спасиле повеќе од 1.000 мигрантиво Егејското Море во текот на викендот.

XS
SM
MD
LG