Достапни линкови

logo-print

Напад на талибанците врз авганистанскиот парламент


Силна експлозија се случила во авганистанскиот парламент во Кабул што предизвика евакуација на пратениците. Во моментот на експлозијата телевизијата вршела директен пренос од седницата на парламентот на која се расправало за нов министер за одбрана. Портпаролот на талибанците Забихула Муџахид на Твитер напишал дека зад нападот стојат талибанците. „Неколкумина муџахедини влегоа во зградата на парламентот“, наведува тој. Според новинските агенции, кои се повикуваат на полициски извори, станува збор за самоубиствен напад со автомобил бомба по што неколкумина вооружени лица почнале да пукаат врз зградата.

XS
SM
MD
LG