Достапни линкови

logo-print

Во Русија годишнина од нацистичката инвазија


Во Русија се палат свеќи со што се одбележува 74 годишнината од инвазијата на нацистичка Германија врз тогашниот Советски сојуз. Одбележувањата започнаа на далечниот исток на Русија, а денеска тие ќе се одржат низ целата земја. На 22 јуни 1941 година нацистичка Германија и нејзините сојузници започнаа неочекувана инвазија врз Советскиот сојуз. Во четирите години војна загинаа над 20 милиони советски граѓани.

XS
SM
MD
LG