Достапни линкови

logo-print

Пет починати во Пакистан од топлотен бран


Најмалку пет лица починале вчера во Пакистан како последица на високите температири за време на еден од најтоплите денови годинава.
Во Сиби, град во провинцијата Балушистан еден човек умрел а пет се онесвестиле откако температура се искачила до 49 целзиусови степени. Во провинцијата Синдх која се граничи со Индија локалните здравствени власти соопштија дека четири деца умреле поради високата температура. Во некои области пак северно од Исламабад и други делови од јужен Пакистан силните дождови деновиве донесоа и разладување. На седми и осми јуни најмалку 25 Пакистанци умреа откако температурите се искачија до 46 целзиусови степени.

XS
SM
MD
LG