Достапни линкови

logo-print

Лавров ја осуди нацрт резолуцијата за Сребреница


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека усвојувањето на нацрт резолуцијата на ОН за неуспехот на светската организација да го спречи масакрот во Сребреница може да доведе до понатамошни меѓуетнички тензии на Балканот. Лавров ова го рече за време на вчерашниот состанок со претседателот на Репубика Српска Милорад Додиќ кој се одржа на маргините на Меѓународниот економски форум во Санкт Петерсбург. Лавров оцени дека резолуцијата чиј нацрт се подготвена од Британија има целосно антисрпска природа и некоректно ги претставува тие настани. Додиќ пак рече дека ќе побара традиционалниот српски партнер Русија да го искористи правото на вето во Советот за безбедност на ОН за да го спречи усвојувањето на резолуцијата која се подготвува за да ја одбележи 20 годишнината од масакрот.

XS
SM
MD
LG