Достапни линкови

Путин-Спречена економската криза на Русија


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин на економскиот форум во Санкт Петерсбург изјави денеска дека неговата земја се справува со проблемите и дека била спречена голема криза. Според него, финансискиот систем и банкарскиот сектор се адаптирале на новите услови и инфлацијата е под контрола. Руската економија беше погодена од западните санкции поради улогата на земјата во конфликтот во источна Украина. Путин им се заблагодари и на странските инвеститори кои решиле да останат во Русија.

XS
SM
MD
LG