Достапни линкови

logo-print

На изборите во Данска победи опозицијата


Опозицискиот блок во Данска победи на вчерашните парламентарни избори со ветување дека ќе ја намали имиграцијата во земјата. Според неофицијалните резултати, опозицискиот блок предводен од Ларс Расмусен, а во кој е и Данската народна партија доби 90 места со што има мнозинство во парламентот. Владејачката левичарска коалиција го призна поразот.

XS
SM
MD
LG