Достапни линкови

logo-print

Косово побара ослободување на Харадинај


Косовскиот премиер Иса Мустафа

Косовскиот премиер Иса Мустафа

Косовскиот премиер Иса Мустафа го повика неговиот словенечки колега да побара ослободување на лидерот на Алијансата за иднина на Косово Рамуш Харадинај, кој беше притворен под обвинение од Србија за воени злосторства. Кабинетот на Мустафа соопшти дека тој разговарал со словенечкиот премиер Миро Церар од кого побарал да му дозволи на Харадинај што побрзо да се врати во Приштина.

Во меѓувреме Харадиниај беше ослободен од притвор, но словенечкото обвинителство соопшти дека тој мора да остане во земјата додека не се разјасни дали потерницата по него се уште е активна или не.

XS
SM
MD
LG