Достапни линкови

logo-print

Еврозоната расправа за грчката должничка криза


Германскиот канцелар Ангела Меркел

Германскиот канцелар Ангела Меркел

Министрите за финансии на еврозоната се собраа во Луксембург каде ќе разговараат за грчката должничка криза. Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека се уште е уверена оти Атина, ЕУ и меѓународните кредитори може да постигнат договор. Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис изјави дека неговата земја има морална и политичка должност да постигне договор со кредиторите, но според него, средбата во Луксембург тешко дека ќе се донесе итно решение.

XS
SM
MD
LG