Достапни линкови

logo-print

ЕУ се согласи да ги продолжи санкциите спрема Русија


Амбасадорите на Европската унија на состанокот во Брисел се согласиле за продолжување на економските санкции спрема Русија за уште шест месеци, односно до крајот на јануари идната година. Исто така е продолжена забраната за инвестиции на Крим за уште една година. Оваа согласност треба да биде одобрена од шефовите на дипломатиите на членките на Унијата на состанокот закажан за 22 јуни во Луксембург. Санкциите беа воведени во јули лани со важност од една година.

XS
SM
MD
LG