Достапни линкови

logo-print

Уапсен Рамуш Харадинај во Словенија


Рамуш Харадинај

Рамуш Харадинај

Претседателот на Алијансата за иднина на Косово, Рамуш Харадинај бил уапсен на аеродромот во Љубљана по налог за апсење од Србија од 2006 година. Според соопштението, неговата партија по апсењето побарала словенските власти да го ослободат Харадинај и да му дозволат да патува за Приштина. Според партијата, налогот за апсење на Харадинај не е валиден. Харадинај беше премиер на Косово од декември 2004 до март 2005 година.

XS
SM
MD
LG