Достапни линкови

Ахмети оствари средба со Бејли


Лидерот на ДУИ, Али Ахмети

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети

Политичката криза во Македонија била во фокусот на разговорите меѓу лидерот на ДУИ Али Ахмети и американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли на денешната средба во Тетово. Ахмети, како што информираат од ДУИ, истакнал дека договорот од 2 јуни треба да се почитува од страна на сите потписници и оти треба да се прават напори за прецизно спроведување.

Според Ахмети, договорот предвидува зајакнување на институциите, и зголемување на кредибилитетот и интегритетот на системот што е предуслов, но и европски стандард. Партиските лидери, како што навел тој треба да се надминат себеси и партијата која ја претставуваат и да започнат да размислуваат за земјата, граѓаните и иднина.

XS
SM
MD
LG