Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе ги продолжи санкциите врз Русија


Амбасадорите на ЕУ, според извештаите се согласиле да ги продолжат санкциите врз Русија за уште шест месеци, односно до крајот на јануари наредната година. Министрите за надворешни работи се очекува да ги одобрат санкциите на средбата во Луксембург на 22 јуни. Санкциите врз енергетскиот, одбранбениот и финансискиот сектор на Русија беа воведени во јули минатата година како одговор на руската анексија на Крим и улогата на земјата во конфликтот во источна Украина.

XS
SM
MD
LG