Достапни линкови

logo-print

Сириски бегалци се враќаат во градот Тал Абиад


Сириски беглаци во Турција

Сириски беглаци во Турција

Сириски бегалци кои се наоѓаа во камповите во Турција започнале да се враќаат во нивните домови во Тал Абиад откако курдските сили ја преземаа контролата врз градот од милитантите на Исламската држава. Според извештаите, околу 200 мажи, жени и деца ја поминале турската граница Акчакале. ОН соопштија дека поради борбите во градот околу 23 илјади луѓе заминале во Турција.

XS
SM
MD
LG