Достапни линкови

logo-print

Завојуваните страни во Јемен согласни за примирје


Завојуваните страни во Јемен на преговорите под медијаторство на Обединетите нации во Женева се согласуваат за потребата од примирје, но се уште расправаат околу деталите како тоа да биде спроведено, изјави претставник на Светската организација, додавајќи дека страните се уште одбивале да седнат на заедничка маса. Во Јемен избувна граѓанска војна откако Хути бунтовниците поддржани од Иран го освоија главниот град Сана во минатиот септември и го присилија претседателот Абд Рабу Мансур Хади да ја напушти земјата.

XS
SM
MD
LG