Достапни линкови

logo-print

Почина поранешниот турски претседател Демирел


 Сулејман Демирел

Сулејман Демирел

Поранешниот турски претседател Сулејман Демирел кој два пати со воен удар беше соборуван од власт, починал изутрината во болница во Анкара на 90 годишна возраст, јавија турските медиуми. Демирел во периодот од шеесеттите до деведесетите години од минатиот век седум пати беше премиер на Турција, а од 1993 до 2000 година и шеф на државата.

XS
SM
MD
LG