Достапни линкови

logo-print

Путин најави дополнително вооружување на војската


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека војската ќе набави повеќе од 40 нови интерконтинентални балистички проектили во оваа година кои се способни да ги пробијат сите одбранбени системи. Според него, тие се дел од програмата за модернизација на одбраната на земјата. Тој нагласи и дека ќе бидат набавени и неколку други видови на оружје, како тенкови и вооружени возила. Путин додаде и дека војската набрзо ќе го тестира новиот радар со долг отстрел за рано предупредување кој има за цел да ја набљудува западната стратешка зона.

XS
SM
MD
LG