Достапни линкови

Николиќ-Нема да воведеме санкции врз Русија


Српскиот претседател, Томислав Николиќ

Српскиот претседател, Томислав Николиќ

Српскиот претседател, Томислав Николиќ изјави денеска дека неговата земја ќе ја задржи неутралната позиција во судирот меѓу Европската унија и Русија. Според него, Србија никогаш нема да воведе санкции против Русија, бидејќи тоа не е начин за разрешување на кризата. Тој во разговор со Алексеј Кушков, претседател на Надворешно политичкиот одбор на руската Дума изразил надеж и дека ЕУ и Русија набрзо ќе ги надминат своите несогласувања и ќе воспостават односи какви што имале пред кризата во Украина.

XS
SM
MD
LG