Достапни линкови

logo-print

Абади предупредува на странските борци во Ирак


Ирачкиот премиер Хаидер ал Абади

Ирачкиот премиер Хаидер ал Абади

Ирачкиот премиер Хаидер ал Абади изјави дека околу 40 странски бомбаши самоубијци влегуваат во земјата секој месец и ги повика соседните земји од регионот да го спречат нивниот прилив. Самоубиствените борци се едни од најсмртоносните оружја на милитантите на Исламската држава кои имаат цел да ја пробијат ирачката одбрана и предизвикаат масовен број на цивилни жртви во прометни места. Според Абади, бројката на странски борци во Ирак сега е поголема од бројката на домашни милитанти.

XS
SM
MD
LG