Достапни линкови

АИ бара мерки за бегалците


Сириски бегалци во камп во Турција.

Сириски бегалци во камп во Турција.

Амнести Интернешнел ги повика светските лидери да ја ревидираат својата политика за бегалци и да направат сеопфатна глобална стратегија за да се справат со кризата. Според извештајот на организацијата, светските лидери ги напуштиле илјадниците бегалци и дозволиле илјадници од нив да умрат бидејќи не успеале да им обезбедат заштита. Во извештајот е наведено дека околу 4 милиони луѓе ја напуштиле Сирија и многу од нив живеат во лоши услови во Турција, Либан, Јордан, Ирак и Египет.

XS
SM
MD
LG