Достапни линкови

logo-print

Изедначена трката на изборите во Молдавија


Гласањето во Молдавија

Гласањето во Молдавија

Резултатите од локалните избори во Молдавија покажуваат оти гласовите се поделени меѓу проевропските и проруските политички партии. Изборната комисија соопшти дека по избројани 98,5 проценти од гласовите трката меѓу двете партии е изедначена. Во главниот град Кишињев, ниту актуелниот проевропски ориентиран градоначалник Дорин Чиртоаца, ниту прорускиот кандидат Зинаида Гречеани не освоија 50 проценти од гласовите потребни за победа на изборите. Втората рунда од гласањето ќе се одржи за две недели.

XS
SM
MD
LG