Достапни линкови

logo-print

Нуклеарните сили ги намалуваат арсеналите


Меѓународниот институт за мировни истражувања со седиште во Стокхолм соопшти дека светските резерви на нуклеарни боеви глави се намалиле од 22.600 на 15.850 меѓу 2010 и 2015 година. Сепак, како што се додава, земјите кои имаат нуклеарно оружје продолжиле да ги модернизираат нивните арсенали. Во ова, според извештајот, предничат Соединетите држави и Русија.

XS
SM
MD
LG