Достапни линкови

logo-print

Воздушен напад на САД врз позиции на ИД во Либија


Американската војска соопшти дека еден од лидерите на исламските милитанти Моктар Белмохтар бил цел на воздушен напад во Либија. Пентагон прецизира дека нападот бил изведен во саботата, но не јави дали притоа Белмохтар бил убиен. Меѓународно признатата влада на Либија соопшти дека тој и неколкумина други милитанти на Ал Каеда загинале за време на операцијата. Либија е во хаос од отстранувањето на лидерот Муамер Гадафи во 2011 година.

XS
SM
MD
LG