Достапни линкови

logo-print

Пакистанската армија убила најмалку 20 исламистички милитанти


Пакистанската армија соопшти дека убила најмалку 20 осомничени милитанти во воздушните напади врз проблематичниот племенски регион Северен Вазиристан во северозападен Пакистан во близина на границата со Авганистан. Исламабад повеќе од една деценија се бори против домашни исламистички бунтовници по американската инвазија на Авганистан во 2001. Пакистанската војска почна голема акција против талибанските и други милитантни упоришта во Северен Вазиристан пред една година. Досега се убиени повеќе од 1.300 милитанти со што 90 проценти од регионот е исчистен од исламистички борци.

XS
SM
MD
LG