Достапни линкови

Бан Ки Мун во посета на Киргистан


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун кој е во посета на Киргистан заедно со премиерот Темир Сариев присуствуваше на церемонијата за комеморација на жртвите од етничките судири во градот Ош . Тие им одадоа почит на 400 жртви кои умреа за време на немирите во 2010 со едно минутно молчење и положија цвеќе на споменикот „Солзите на мајките“ .

По церемонијата Сариев изјави дека судирите се најтрагичниот настан што се случил во неговата земја од независноста. Бан ги повика жителите на Киргистан да го сочуваат мирот и меѓуетничката хармонија.

XS
SM
MD
LG