Достапни линкови

Амбасадор на САД со обвинување до Русија


Американскиот амбасадор во ОН, Саманта Пауер.

Американскиот амбасадор во ОН, Саманта Пауер.

Американскиот амбасадор во ОН, Саманта Пауер ја обвини Русија за обука, вооружување и борење рамо до рамо покрај проруските бунтовници кои се борат со владините сили во источна Украина. Таа говорејќи во Киев рече и САД продолжуваат да го поддржуваат договореното од примирјето во Минск, Белорусија и покрај прекршувањата. Според неа, повеќето прекршувања биле спроведени од сепаратистите кои користат тешко оружје кое претходно било повлечено од борбената линија.

.

XS
SM
MD
LG