Достапни линкови

logo-print

ОН со критика за политичките затвореници во Белорусија


ОН предупредија на влошената ситуација на неколку политички затвореници во Белорусија пред одржувањето на претседателските избори во октомври. Специјалниот претставник за човекови права на ОН во Белорусија, Миклос Харази побара и итно и безусловно ослободување на сите оние кои се затворени поради тоа што ги остварувале нивните граѓански и политички права. Според него, властите ги затвораат критичко настроените политичари и наместо да даваат смирувачки сигнали во општеството и да создаваат средина во која ќе се одржат фер и демократски избори.

XS
SM
MD
LG