Достапни линкови

Коцијанчич-Македонските лидери да преземат одговорност


Портпаролката на еврокомесарот Јоханес Хан, Маја Коцијанчич.

Портпаролката на еврокомесарот Јоханес Хан, Маја Коцијанчич.

Портпаролката на еврокомесарот Јоханес Хан, Маја Коцијанчич изјави денеска дека за несреќа вчерашните преговори не резултирале со договор и ги повика сите страни во интерес на граѓаните и земјата, да најдат одржлив политички компромис без понатамошно одложување и да истапат со конкретни предлози, врз основа на договорите што веќе се постигнати. Според неа, некои клучни елементи од договорот, вклучително и одржување на предвремени избори се договорени, но една од работите што се уште е на маса е точната организација на Владата што ќе ги подготви изборите.

Таа нагласи дека она што е есенцијално е политичките лидери на земјата да ја прифатат одговорноста и да истапат со компромисен предлог што ќе овозможи земјата да се движи напред. Во однос на изјавата на Хан по преговорите дека е разочаран од некои политички лидери од Македонија, таа не сакаше да коментира за кого се работи.

XS
SM
MD
LG