Достапни линкови

Ердоган-Да се формира Влада што побрзо


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика политичките лидери во земјата да го остават своето его настрана и да формираат Влада што побрзо. За време не неговото телевизиско обраќање Ердоган предупреди дека историјата ќе им суди на сите кои Турција ќе ја стават во политичка неизвесност.

Партијата на правдата и развојот на Ердоган го загуби апсулутното мнозинство на парламентарните избори за прв пат откако е на власт од 2002 година. Според него, сите страни мора да ги почитуваат резултатите од изборите, како и волјата на граѓаните.

XS
SM
MD
LG