Достапни линкови

logo-print

Русија ги обвинува САД за конфликтот во Украина


Русија ги обвини САД дека го принудуваат Киев да продолжи со конфликтот во источна Украина каде владините сили се борат со проруските сепаратисти. Руското министерство за надворешни работи соопшти дека земјата не спроведува било какви невообичаено воени активности.

Според соопштението, руските власти го повикуваат Вашингтон целосно да го имплементира договорот за елиминирање на проектили со краток и долг отстрел. Американскиот Стејт Департмент претходно ја обвини Русија за прекршување на обврските од договорот за вооружување.

XS
SM
MD
LG