Достапни линкови

logo-print

Уапсен Насер Ориќ во Швајцарија


Насер Ориќ

Насер Ориќ

Швајцарската полиција денеска го уапси Насер Ориќ на аеродромот во Берн по потерница од Интерпол. Јавното обвинителство во Белград лани покрена обвинение против Ориќ врз основа на судски списи од Трибуналот во Хаг. Тој е обвинет за воени злосторства против Србите во босанскиот град Сребреница.

Ориќ беше командант на армијата на БиХ на територијата на Сребреница за време на војната во 90-те години од минатиот век. Во Хаг тој беше ослободен од обвиненијата.

XS
SM
MD
LG