Достапни линкови

logo-print

Уапсени 17 луѓе по судирите во Турција


Турските локални власти соопштија дека се уапсени 17 лица кои учествуваа во вчерашните судири во градот Дијарбекир во југоисточниот дел на земјата во кои загинаа три лица. Судирите меѓу активистите на двете курдски партии, левичарската Демократска партија на народите и исламистичката Партија на слободната кауза започнаа по убиството на раководител на исламската хуманитарна организација.

XS
SM
MD
LG