Достапни линкови

logo-print

Жртви во судирите во јужна Турција


Турските власти соопштија денеска дека најмалку едно лице загинало во судирите во Дијарбекир кои избувнаа по убиството на раководител на исламска хуманитарна организација поврзан со курдската партија Худа Пар . Според властите, во немирите бил повреден и еден полицаец и двајца новинари. Безбедносни извори соопштија дека четири лица загинале во судирите.

Односите меѓу поддржувачите на двете курдски групи во регионот Худа Пар и Демократската партија на народите се тензични. Инцидентот доаѓа по два дена од изборите откако Демократската партија на народите успеа да влезе во Парламентот на Турција.

XS
SM
MD
LG