Достапни линкови

logo-print

Смртна казна за 11 лица за немирите во Порт Саид


Немирите на стадионот во Порт Саид

Немирите на стадионот во Порт Саид

Египетскиот суд осуди на смртна казна 11 луѓе поврзани со немирите на фудбалскиот натпревар во градот Порт Саид во 2012 година при кој загинаа повеќе од 70 луѓе, а стотина беа повредени. Судот по втор донесува одлука за случајот откако осудените се жалеа по првиот процес во мај 2013 година. Судот осуди уште 43 лица до 15 години затвор кои учествуваа во немирите. Осудените може да се жалат на нивната пресуда.

XS
SM
MD
LG