Достапни линкови

logo-print

ОН со мировен договор во Либија


Преговарачите на Обединетите нации им предале на завојуваните стани во Либија предлог договор за формирање влада на национално единство во обид да спречат распад на оваа северно африканска држава. Западните претставници сметаат дека разговорите во Мароко се единствената надеж за запирање на борбите меѓу двете ривалски влади и нивните армии до кои дојде по уривањето на режимот на Муамер Гадафи во 2011 година. Состојбата во Либија ја загрижува Европската унија, бидејќи тамошниот хаос се користи од разни криминални групи за шверц на луѓе преку Медитеранот.

XS
SM
MD
LG