Достапни линкови

logo-print

Украински брод удри во мина кај Мариупол


Мал брод на украинската крајбрежна стража удри во мина во близина на брегот на источниот крејбрежен град Мариупол, предизвикувајќи експлозија при што се повредени шест службеници на крајбрежната стража. Државната гранична полиција на Украина соопшти дека шест полицајци на крајбрежната стража се хоспитализирани, но не го открива степенот на нивните повреди. Нема понатамошни детали кои се достапни. Мариупол е жариште во конфликтот во источна Украина меѓу украинските сили и проруските сепаратисти. Градот се наоѓа на брегот на Азовското Море на клучниот пат кој ги поврзува деловите од источна Украина контролирани од бунтовниците и Крим кој беше анектиран од Русија во март 2014 година.

XS
SM
MD
LG