Достапни линкови

logo-print

Митинг на Навални во Сибир


Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални го посети најголемиот град во Сибир да ги повика гласачите да учествуваат во прелиминарните избори со кои ќе се одлучи кои опозициски кандидати ќе учествуваат на регионалните избори. Според АП, митингот на Навални во Новосибирск привлекол неколку стотици луѓе, вклучително и хулигани демонстранти кои извикувале „злоупотреба“ и го обвиниле дека е шпион на САД. Од 2012 година, на Навални не му е дозволено да ја напушти Москва поради испитувања за обвинение за корупција. Иако беше осуден во два случаи, тој избегна затвор. Во еден од случаите, неговиот брат беше пратен во затвор. Внатрепартиските избори треба да се одржат на 14 и 15 јуни за да се изберат кандидати за изборите во септември во неколку руски региони. Навални на митингот рече: „Јас сум тука да ве убедам да го ставите вашата доверба во демократијата“.

XS
SM
MD
LG