Достапни линкови

logo-print

Инцидент на изборите во Турција


Најмалку 15 лица се повредени денеска при тепачка на активисти на две ривалски партии пред едно избирачко место во турската провинција Шанљурфа, во близина на границата со Сирија, јави ТАСС. Расправијата меѓу активистите на двете партии почнала во просториите на гласачкото место, по што прераснала во физичка пресметка надвор од објектот. При тепачката биле користени палки, камења и ножеви, а некои од активисите имале и пиштоли. Сите повредени се пренесени во болница, каде е констатирано дека се вон животна опасност. Во Турција денеска се одржуваат парламентарни избори, кои аналитичарите ги оценуваат како најнеизвесни во последнава деценија.

XS
SM
MD
LG