Достапни линкови

logo-print

Украинската криза ќе доминира на самитот на Г7


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на баварските Алпи во Грерманија ќе го отвори дводневниот самит на Групата седум (Г7) лидери на водечките индустриски економии во светот. На средбата се очекува да доминираат дискусиите за одговорот на Западот за разгореното насилство во источна Украина. Русија минатата година беше исклучена од групата претходно позната како Г8, откако Москва го анектираше Крим од Украина. Исто така високо на агендата се должничката криза во Грција, глобалната економија и тероризмот. Американскиот претседател Барак Обама рано утринава пристигна во јужна Германија. Се очекува Меркел и Обама да одржат средба пред да им се придружат на лидерите на Британија, Франција, Италија, Канада и Јапонија. Во пресрет на самитот, илјадници демонстранти се собраа во градот Гармиш-Партенкирхен, предизвикувајќи судири со полицијата. Неколку повредени лица биле однесени во болница.

XS
SM
MD
LG