Достапни линкови

logo-print

Понта нема да поднесе оставка од функцијата


Романскиот премиер Виктор Понта

Романскиот премиер Виктор Понта

Романскиот премиер Виктор Понта денеска изјави дека нема да поднесе оставка од функцијата. Тој порача дека само Парламентот кој го избрал на позицијата може и да го отстрани од неа. Претходно романскиот претседател Клаус Јоханис го повика Понта да поднесе оставка, откако обвинителството отвори истрага против премиерот за корупција.

Националната антикорупциска дирекција соопшти дека Понта е осомничен за перење пари, конфликт на интерес, затајување данок и фалсификување. Според нив, Понта е осомничен дека добил 63 илјади евра од адвокатска компанија за фиктивна правна услуга меѓу 2007 и 2008 година. Парите премиерот, како што наведуваат од дирекцијата, ги искористил за да купи два луксузни стана во Букурешт.

XS
SM
MD
LG