Достапни линкови

logo-print

Романскиот претседател бара оставка од премиерот


Романскиот претседател Клаус Јоханис

Романскиот претседател Клаус Јоханис

Романскиот претседател Клаус Јоханис го повика премиерот Виктор Понта да поднесе оставка, откако обвинителството отвори истрага против него за корупција. Националната антикорупциска дирекција соопшти дека Понта е осомничен за перење пари, конфликт на интерес, затајување данок и фалсификување. Според нив, Понта е осомничен дека добил 63 илјади евра од адвокатска компанија за фиктивна правна услуга меѓу 2007 и 2008 година. Парите премиерот, како што наведуваат од дирекцијата, ги искористил за да купи два луксузни стана во Букурешт.

XS
SM
MD
LG