Достапни линкови

logo-print

ИД го намали водостојот на Еуфрат во Ирак


Милитантите на Исламската држава затвориле делови од браната на реката Еуфрат во близина на ирачкиот град Рамади, со што е намален текот на водата во областите кои се под контрола на владините сили. Освен немањето доволно вода за пиење кое ќе се одрази врз акциите на ирачките војници, во опасност се и посевите во тој дел на земјата. Милитантите на Исламската држава често пати водата ја користат како оружје. Последен пат тоа беше во близина на градот Фалуџа во провинцијата Анбар.

XS
SM
MD
LG