Достапни линкови

logo-print

Американски состанок за стратегијата во Украина


Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер повика официјални претставници на американската војска и на дипломатијата денеска во Германија да разговараат за ефикасноста на стратегијата на НАТО спрема Москва како одговор на украинската криза. Околу дваесетина генерали и дипломати ќе разговараат дали се уште има политичка волја во Европа за задржување на санкциите против Русија. Тие ќе разговараат и за воените опции, вклучувајќи и директно вооружување на Украина. До средбата доаѓа откако во источна Украина дојде до борби, најжестоки од примирјето постигнато во февруари годинава.

XS
SM
MD
LG