Достапни линкови

logo-print

Вучиќ вети правда за убиството на тројца браќа од САД


Српскиот премиер Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ вети дека ќе биде спроведена правдата во случајот со тројцата американски граѓани чии тела биле пронајдени во масовна гробница во источна Србија во 2001 година. Претходно тие заминале за Косово за да се борат на страната на албанските бунтовници. Станува збор за браќата Или, Мехмет и Аргон Битиќи, а нивниот случај останува клучна точка во американско српските врски во момент кога Белград се надева на поголема интеграција со Западот. Браќата биле уапсени на административната граница во Србија во јуни 1999 година, две недели откако заврши војната на Косово. Досега никој не е обвинет за нивното убиство.

XS
SM
MD
LG