Достапни линкови

logo-print

Русија не се враќа во Г8


Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабков

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабков

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабков изјави денеска дека земјата не барала да се врати во групата Г8. Групата го суспендираше членството на Русија минатата година, поради анексијата на Крим. Сега во Г7 членуваат Британија, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија и САД. Претставниците на земјите членки треба да остварат средба во претстојниот викенд.

XS
SM
MD
LG