Достапни линкови

logo-print

ЕУ загрижена за источна Украина


ЕУ изрази загриженост за ескалацијата на насилство во источна Украина и ја повика Русија да дејствува за да се намали тензијата. Според унијата, судирите меѓу владините сили и проруските бунтовници во близина на градот Марјинка може да предизвикаат нови насилства. Портпаролот на ЕУ, Маја Коцијанчич ја предупреди Москва дека иднината на санкциите спроведени врз земјата ќе зависи од имплементацијата на примирјето постигнато во Минск.

XS
SM
MD
LG